YAPI KİMYASALLARI BOYA

Boya ve Yapı kimyasallarının aktif olarak kullanıldığı ve ülkemizde ekonomimin bel kemiği niteliğindeki endüstrilerden bir tanesini inşaat sektörü oluşturuyor. Bu sektörün her geçen gün biraz daha büyümesi ve değişmesi ile birlikte, bağlantılı olan çeşitli yan alanlarda da önemli gelişmeler yaşanıyor. İnovasyonun artarak yeni bir soluk getirdiği bu bağlantılı sektörlerden bir tanesi de yapı kimyasalları alanı…
Kimya, inşaat mühendisliği ve metalurji ve malzeme mühendisliğini bir araya getiren yapı kimyasalları alanı, teknolojik ve bilimsel gelişmeler ile beraber giderek daha büyük bir önem kazanıyor. Bu alanın ekonomi pastasındaki çapı büyüdükçe, yatırımcıların yapı kimyasalları konusuna ilgisi de artıyor.
Boya sanayi ve Yapı kimyasalları sektörü çok yüksek tonajlarda tehlikeli Madde elleçlenmesi açısından ayrıca hammadde ve ürün ceşitliliğinin çok oluşu bakımından Ülkemiz için çok önemli bir sektördür. Boya ve Yapı kimyasalları sektöründe bir çok tehlikeli madde kullanılmaktadır. Solvent bazlı boyalar ADR kapsamında tehlikeli madde olarak sınıflandırılmaktadır.Boya ve yardımcı urunlerin uretiminde kullanılan ADR kapsamındaki tehlikeli maddeler şöyledir ; UN 1090 ASETON , UN 1294 TOLUEN ,UN 1866 REÇİNELER ,UN 1300 TEREBENTİN yerine geçen madde , UN 1161 DİMETİL KARBONAT , UN 1193 METİL ETİL KARBONAT , UN 1173 ETİL ASETAT ,UN 3272 ESTERLER , UN 1213 İZOPRAPANOL (İZOPROPİL ALKOL) , UN 1212 IZOBUTANOL (İZOBÜTİL ALKOL) , UN 1307 KSİLEN , UN 1992 ALEVLENİR SIVI ZEHİRLİ , UN 1993 ALEVLENİR SIVI , SOLVENT , TİNER Vb..Ayrıca tehlikeli maddelerin kullanımı sonrası boşalan kontamine ambalajlar , tehlikeli kimyasal atıklarda ADR kapsamında tehlikeli maddedir.

ADR KAPSAMINDA SINIFLANDIRILAN BAZI BOYALARA ÖRNEKLER

UN 1263 BOYA VE BOYA İLE İLGİLİ MALZEME

UN 1602 BOYA,SIVI,ZEHİRLİ BBB veya BOYA ARA URUN,SIVI,ZEHİRLİ BBB

UN 2801 BOYA,SIVI,AŞINDIRICI veya BOYA ARA ÜRÜN,SIVI,AŞINDIRICI BBB

UN 3066 BOYA (boya,vernik,emaye,renklendirici,lake,cila,parlatıcı,sıvı dolgu ve sıvı vernik bazı dahil) veya BOYA İLE İLGİLİ MALZEME

UN 3143 BOYA , KATI , ZEHİRLİ ,BBB veya BOYA ARA ÜRÜN,KATI,ZEHİRLİ,BBB

UN 3147 BOYA , AŞINDIRICI BBB veya BOYA ARA URUN , KATI ,AŞINDIRICI BBB

UN 3469 BOYA , ALEVLENEBİLİR,AŞINDIRICI veya BOYA İLE İLGİLİ MALZEME

UN 1950 AEROSOLLER

Boya üretim fabrikalarında bir takvim yılı içerisinde 50 ton ve üstü işlem yapılmakta ve Gönderen,Alıcı,Boşaltan,Dolduran,Paketleyen.yükleyen ve taşımacı olarak faaliyet gösterdiklerinden Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almakla ve Tehlikeli Madde Guvenlik Danışmanı bulundurmakla yükümlüdür.

TALEP EDİN

Lütfen taleplerinizi eksiksiz olarak doldurup gönderiniz. Müşteri temsilcimiz size geri dönüş sağlayacaktır.

TIKLAYINIZ