PETROL/ AKARYAKIT

Akaryakıt istasyonları ADR kapsamında tehlikeli madde taşımacılıgının belkide en önemli ayağını oluşturmaktadır.Turkiye akaryakıt dağıtımı yapan birçok şirket ve bunlara bağlı çalışan 14000'e yakın istasyon bulunmaktadır.Bunların başında Petrol Ofisi , Shell ,Turkiye Petrolleri , Opet , Starpet , Moıl , Kadoil , Bp , Eva gibi firmalar gelmektedir. . Taşıtlara Dizel (Mazot) , Benzin ve Lpg gibi yakıt ikmallerinin yapıldığı, perakende veya toptan işlemlerin gerçekleştiği işletmelere akaryakıt işletmeleri denmektedir. Akaryakıt dolum işlemi 7/24 yapılmaktadır ve çok geniş bir servis ağına sahiptir. Bu denli büyük bir sektörde yer alan Tehlikeli kimyasalların özellikleri göz önüne alındığında Tehlikeli Madde Guvenlik Danışmanlığı Hizmetlerinin ne kadar önemli oldugu görülmektedir.

Akaryakıt tesislerinde ve petrol istasyonlarında 50 ton üstü miktarda işlem yapılmaktadır. Bu işletmeler "Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB)" sahibi olmalıdır. Boşaltan sorumluluğunu devretmemiş olan tüm istasyonlar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yetkilendirilmiş Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlık Kurumlarından (TMGDK) Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) hizmeti almaları veya bünyelerinde danışman çalıştırmaları zorunludur. Ayrıca bu tesislerde LPG'nin tüplü ve otogaz olarak kullanıcılarına ve bayilere satış ve ikmal faaliyetini yürüten işletmelerdir. Sıvılaştırmış Petrol Gaz (LPG) düşük basıçlı sıvılaştırılmış gaz anlamına gelir.Bu gaz sadece UN 1011 , UN 1075 , UN 1965 , UN 1969 veya UN 1978 olarak sınıflandırılan bir veya daha fazla düşük hidrokarbondan oluşur ve esas olarak Bütan bütanizomerleri,propan,propen ve az miktarda diğer hidrokarbon gazları içerir.

Petrol tesislerinde bir takvim yılı içinde 50 ton ve üstü miktarda işlem yapılmakta ve dolduran,paketleyen,gönderen,alıcı ve boşaltan faaliyetlerinden bazılarıyla iştigal olduklarından TEHLİKELİ MADDELERİN KARAYOLUYLA TASINMASI HAKKINDAKİ YÖNETMELİK (ADR) kapsamında Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almaları ve yetkilendilmiş Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşundan hizmet almaları zorunludur.

TALEP EDİN

Lütfen taleplerinizi eksiksiz olarak doldurup gönderiniz. Müşteri temsilcimiz size geri dönüş sağlayacaktır.

TIKLAYINIZ