METAL/ OTOMOTİV

Türkiye, otomotiv sektöründe önemli ülkeler arasında olup, Türk Otomotiv sektörü 1950’li yıllardan itibaren sanayide önemli rol oynamaktadır. Ülkemiz otomobil üretiminde dünyada üst sıralarda yer almaktadır. Dünyada üretilen motorlu kara taşıtlarına baktığımızda birinci sırada otomobil olmakla birlikte Otobüs, Minibüs, Midibüs, Kamyonet ve Kamyon sıralamayı takip etmektedir. Ülkemiz üzerinde üretim yapmakta olan markalar ve ürettikleri araçların yelpazesi çok geniştir.
Metal ve Otomotiv sanayiinde üretim için temel olarak tehlike sınıfına giren bir çok kimyasal kullanılmaktadır. Nanoteknoloji proses kimyasalları, yağ alma kimyasalları, Demir fosfat, Alüminyum kromat, Çinko fosfat, Mangan Fosfat gibi tehlikeli madde kullanımı üretim aşamalarında oluşmaktadır. Bunun yanında tehlikeli atıklar, atık ambalajlar, atık boya ve çamurları, vernik atıkları, arıtma atıkları üretim aşamalarında oluşmaktadır.
Metal ve Otomotiv sektöründe faaliyet gösterilen alanların tehlikeli madde sınıfları aşağıdaki gibidir.
Sınıf 2: Gazlar Gaz şirketleri ve üretimlerinde gaz kullanan işletmeler
Sınıf 3: Yanıcı sıvı maddeler Akaryakıt şirketleri, kimya, boya, gıda, kozmetik
Sınıf 4: Yanıcı katı maddeler Maden, otomotiv, kimya, plastik, ahşap
Sınıf 5: Oksitleyici maddeler ve organik peroksitler Kimya, otomotiv, tekstil
Sınıf 9: Farklı tehlikeli madde ve nesneler
Üretim aşamalarında enerji olarak,
UN 1006 Argon,
UN 1072 Oksijen, Sıkıştırılmış,
UN 1202 Motorin,
UN 1203 Benzin,
Gibi tehlikeli maddeler kullanılmaktadır.
Metal ve Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge müdürlüklerine başvurarak Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almak zorundadırlar. Bu belgenin alınabilmesi için gerekli belgeler arasında bulunan Ek-3 raporu yine bakanlıkça ilgili bölgede yetkilendirilen Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmalığı Kuruluşlarından (TMGDK) alınabilmektedir.
Tehlikeli maddeleri yılda toplam 50 ton ve üzerinde elleçleyen işletmeler, Mevzuat gereği Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca sertifika verilmiş olan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı istihdam etmek veya UAB tarafından yetkilendirilmiş bir TMGDK’dan hizmet almakla mükelleftir.

TALEP EDİN

Lütfen taleplerinizi eksiksiz olarak doldurup gönderiniz. Müşteri temsilcimiz size geri dönüş sağlayacaktır.

TIKLAYINIZ